21 Aralık 2010 Salı

Av Mevsimi

Kaç haftalık uğraş sonrasında en sonunda "Av Mevsimi"ni izleyebildim. İlk kez Mart ayında gittiğim bir sinemada reklamını izlemiş; tanıtımına hayran olmuş ve gidilesi filmler listesine eklemiştim. Araya yağan kar sebebiyle kapanan yollar, arkadaşlarla çok önceden yapılan planlar, zamanı ayarlayamama falan girince ancak dün akşam gidebildim. Neyse ne demişler geç olsun güç olmasın.


Öncelikle film için çok başarılı bir reklam kampanyası yürütüldüğünü söylemek lazım. Giden gitmeyen herkesin filmden haberi var. Ehhh tabi bunda Yavuz Turgul'un bir filmi olmasının ve deneyimli oyuncu kadrosunun payı büyük. Ama tabi insanları akın akın sinemaya çekince; bundan payelenme abartı bir düzeye ulaşmış. Saat 21:00 olan seansımız 27 dakikalık normal reklamın ve 2 dakikalık Dolby Digital vs. gibi reklamın ardından ancak 21:29'da başlayabildi. Öyle ki Kanal D'nin yeni başlayacak dizisinin bile reklamı yapıldı; pes diyorum başka da bir şey diyemiyorum. 

İnsanı bezdiren bu reklam silsilesinin ardınan başlayan film, inanılmaz güzel bir müzik eşliğinde fragmanında gördüğümüz ve olayın gerçekleştiği orman ile açılışı yapıyor. Filmdeki müziklerin tamamı çok güzel; kesinlikle soundtrackini en kısa zamanda alacağım. Cem Yılmaz'ın gerçekten çok güzel yorumladığı "Hayde"si kadar meşhur olamasa da henüz, Ete Kurttekin'in "Benden Adam Olmaz" parçası beni benden almıştır. Filme sözleri, yeri ve zamanı ile cuk diye oturmuş.

Bunca büyük oyuncunun yer aldığı filmin kötü olması ihtimali çok düşüktü zaten ve o ihtimalde gerçekleşmemiş. Cidden çok güzeldi. Konusu çok enteresan ya da işlenmemiş olmasa da; işlenişi itibariyle diğer polisiyelerden ayrılıyor. Film sadece olayı anlatıp, cinayeti çözmenin çok ötesinde; karakterler üzerine yoğunlaşan, her birinin yaşamının içine giren; hatta geçmişlerinden kesitler sunan ve oyunculara kendilerini sergilemeleri için fırsat tanıyan bir film.

Her biri ayrı usta olan oyuncuların performansları büyüleyici. "Herşey Çok Güzel Olacak"taki rolü ile sinyalini verdiği oyunculuğu en üst noktaya taşıyan Cem Yılmaz mı dersiniz; yoksa rolüne cuk oturan, korkutucu bakışlara sahip Çetin Tekindor mu; ya da o şaşkınlığı ve tepkileri ile size çok benzeyecek acemi polis Okan Yalabık mı dersiniz bilmem ama oyuncular inanılmazdı. Kendisinden çok daha fazlasını beklediğimden hayal kırıklığı sayılabilecek; yer yer Muhsin Bey'i andıran ve bir polisten ziyade öğretmen edasında olan Şener Şen'in performansı bile güzeldi. 

Oyunculukları, müzikleri ve çekimleri ile kesinlikle izlenmesi gereken filmler listesinde yer alacak bir film. Film hakkında daha detaylı bilgi almak, fragmanını izlemek, karakterleri incelemek ve fotoğraflara bakmak için filmin resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder