16 Şubat 2012 Perşembe

George Dandin


İzleme imkanı bulduğum son oyun George Dandin. Moliere'in yazdığı oyun arasıyla birlikte tam olarak 2 saat sürüyor. 7 kişilik oyuncu kadrosu bulunan oyun için yapabileceğim en iyi tanımlama vasatın üzerinde ortalama kriterlerimin ise altında oluşudur.

Dekor olarak fena olmasa da hem oyunculuk performansı hem konusu hem de işleniş yönünden gerçekten vasattan halliceydi. Öncelikle sahnede işi biten oyuncu neden sahnenin köşesinde bulunan sandalyelerde oturup yeniden sırasının gelmesini bekliyor katiyen anlamadım. Her normal oyunda olduğu gibi geçip kuliste sırasını beklese ya... Bir ara o sahnede kullanılması gereken sandalyelerden birisinde sırasını bekleyen başka bir oyuncu oturuyordu pardon deyip verdi sahneye.

Ayrıca son dönemde ortaya çıkan canlı hayvan kullanma işi bu oyun için gerçekten gereksiz olmuş. 2 güvercin, 1 horoz ve 3 tavuğun kullanıldığı oyunda güvercinler bir kafeste; 2 kara tavuk bir kafeste, 1 horoz ile diğer tavuk ise başka bir kafeste sahnede sadece duruyorlar. Rolleri olmadığı gibi güvercinler oyunun sonuna doğru ıslandılar bir de. Tavuklardan ikisi tüm oyun boyunca hareketsiz dururken diğer kafesteki tavuk ise sürekli olarak horozun kafasını didikledi. İkisi arasındaki kavga gürültü tüm oyun boyunca sürdü. Ara ara dikkatimizin oyundan onlara kaymasına sebep oldu.

Ara ara güldürse de genel olarak laf olsun diye izlenecek bir oyun. Tavsiye edeceğim bir oyun olmaz ama izlerseniz de sıkılmazsınız. Daha detaylı bilgi ve oyundan fotoğraflar için devlet tiyatrolarının resmi sitesine buyrunuz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder