16 Nisan 2012 Pazartesi

Bir Tayyare SerüveniGeçen haftalarda gittiğim son oyun Devlet Tiyatroları'nın bu yılın Türk Hava Kuvvetleri'nin 100. yılı olması münasebetiyle sergilediklerini tahmin ettiğim "Bir Tayyare Serüveni"ydi. Tıpkı aynı sebeple bu yıl vizyona giren "Anadolu Kartalları" gibi senaryosu için bir yardım ya da danışmanlık alındığını düşünüyorum.

Oyun esasen "Son 10 saniye" isimli bir yarışma programında geçiyor. Son 3 haftanın birincisi olan Bedia Hanım son bir soruya da doğru yanıtı verdiği takdirde büyük ödülü kazanacaktır. Büyük ödülü kazandıracak soru "Göktürk nedir?" Süre içerisinde yanıt veremeyen Bedia Hanım'ın bayılması ile birlikte oyun esas amacına hizmet etmeye başlıyor. Bayıldıktan sonra rüyasında soruya yanıt vermek amacıyla ipuçları arasında dolaşan Bedia Hanım ile birlikte biz de Hazerfen'den Lagari'ye Kurtuluş Savaşı'ndan Sabiha Gökçen'e kadar Türk Havacılık Tarihi'ndeki önemli yapı taşlarını ve o zamanları tek tek ziyaret ediyoruz. Çok güzel bilgiler veren ve çok hoş vakit geçirten oyunun en sıkıcı ve keşke olmasaydı dedirten yanı sürekli olarak o dönemlerde dolaşan ve yarışmanın sunucusu Faruk Bey'i arayan Bedia Hanım. Evliya Çelebi'nin de oyunda sıklıkla söylediği gibi "Hanım Hanım sen bi küçük susar mısın" dedirtecek bir rahatsız ediciliği var Bedia Hanım'ın. Susup bir köşede otursa ve bizimle birlikte izlese ne güzel olurmuş.

İlk yarısı daha çok sıkıntı yaratan ve ikinci yarıda biraz daha hoş ve hareketli geçen oyun yaklaşık 2,5 saat sürüyor. Biraz tarih dersi tadındaki oyun tarih meraklısı olmayan benim bile izlememi sağlasa da "izlense de olur"un ötesine geçmeyi beceremiyor. Daha fazla bilgi, oyundan fotoğraflar ve kısa tanıtım videosu için devlet tiyatrolarının sitesini ziyaret edebilirsiniz. Buradan buyrunuz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder